All Products
-
ManuThe baler machine works very well. -
AnkitYour baler is very good and works well.Scrap metal bales are great.
Keywords [ baling press machine ] match 486 Products.
Y83SW - 1500 Metal Scrap Briquetting Press Machine Yard Hydraulic Drive 50Hz 380V
| Name: | Metal Briquetting Press Machine |
|---|---|
| Drive: | Hydraulic Drive |
| Scrap Material: | Various Scrap Metal Chip |
PLC Control Hydraulic Paper Baling Press with Feed Hopper Size 2200*1120*1300mm for Semi-automatic Paper Waste Recycling
| Dimensions: | 2000x1500x2500 Mm |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Color: | Green |
Metal Scrap Baling Machine Baler Turn Out Manual and Automatic Control
| Press Box Size: | 2500*2000*1200mm |
|---|---|
| Bale Weight: | 300-500kg |
| Motor: | 60kW |
Hydraulic Waste Aluminum 200T OEM Scrap Press Machine
| Product Name: | Hydraulic Baling Machine |
|---|---|
| Bale Discharging Mode: | Forward Turning Out |
| Main Cyl.Force: | 200 Ton |
DBM-250 250ton Horizontal Hydraulic Baling Press for Metal Recycling
| Model NO.: | DBM-250 |
|---|---|
| Main Cyl. Force: | 250ton |
| Press Box Size: | 2500X1500X1000 |
Electrical Horizontal Hydraulic Scrap Baling Press
| Size(L*W*H): | 4900*1500*2500mm |
|---|---|
| Press Box Size((L*W*H): | 1800*1000*700mm |
| Bale Weight(steel): | 40-90kg |
Semi Auto Textile Paper Plastic Metal Horizontal Baling Press
| Name: | Horizontal Baling Machine |
|---|---|
| Driven Type: | Hydraulic |
| Automatic Grade: | Semi-automatic |
Y81Q-135 Large Hydraulic Baler Baling Press For Leftover Metal
| Size(L*W*H): | 4100*1300*1200mm |
|---|---|
| Press Box Size((L*W*H): | 1300*600*600mm |
| Bale Siza(W*H): | 600*240mm |
Forward out Hydraulic Baling Press 380V 4 - 40 Tons Per Shift Available
| Bale Weight(kg): | 100-150kg |
|---|---|
| Bale Size(W*H): | 750*350 Mm |
| Driven Type: | Hydraulic |
90 Kw Customized Hydraulic Scrap Metal Baling Press 600 X 600 Bale Size
| Voltage :: | 31.5Mpa, Customized |
|---|---|
| Production Rate(steel): | 5.8 - 7.0 Tons / Hr |
| Bale Weight(steel): | 400- 700kg |

